Dobrovolník z praxe

Dobrovolníci z praxe inspirovali 30. května svým příběhem naše sedmáky a osmáky

Setkání s odborníkem z praxe může žákům a studentům pomoci odhalit jejich silné stránky a nadchnout je pro určitý obor. Díky zkušenostem dobrovolníků si mohou žáci rozšířit své kompetence a získat lepší představu o tom, jaké dovednosti a předpoklady je třeba mít pro konkrétní pracovní uplatnění.

Jedním z nejlepších způsobů, jak přiblížit žákům a studentům abstraktní témata ze studijního plánu, je přivést do hodiny člověka z praxe. Lékaře do hodiny biologie, archeoložku do dějepisu, účetního do matematiky. Hledání takových lidí je ale pro učitele náročné. Proto je tu program Den pro školu od Nadace České spořitelny, který bezplatně spojuje učitele s dobrovolníky z praxe. Ti tvoří komunitu lidí z praxe napříč profesemi, kteří chtějí pomáhat žákům a studentům najít svoje vášně. Dobrovolník nemusí být vrcholový manažer ani profesionální sportovec. Stačí, když se s dětmi podělí o svůj životní příběh a o to, co si sám přál vědět už na základní škole.

My do naší školy pozvali psychologa v Domácím hospici Vysočina, o.p.s., Jakuba Kozáka, který nejprve vystudoval hudební školu. Při studiu psychologie pracoval jako lektor - vzdělával učitele. Vždy ho však lákala klinika a přímá péče. Z Moravy se proto přestěhoval do jižních Čech, kde pracoval v dětské psychiatrické léčebně. Poté působil v pedagogicko-psychologické poradně v Rychnově nad Kněžnou. Zde jej také oslovily kolegyně, které v té době zakládaly hospic a poprvé se tak dostal jako psycholog do kontaktu s paliativní péčí. V současnosti pracuje částečně jako psychodiagnostik v Dětském rehabilitačním centru Medvídek ve Starém Lískovci, částečně jako psycholog v Domácím hospici Vysočina a Domácím hospici Porta Vitae z Tišnova. S manželkou založili vzdělávací kurzy, kde vyučuje hru na klavír a kytaru. K tomu všemu se věnuje své rodině (má tři děti).

Setkání s tímto člověkem naše žáky určitě obohatilo. Každý si určitě odnesl něco svého z dvouhodinového povídání.

Přidáno 5. 6. 2023, autor: Jan Čepl