Prohlášení ke stávce

Vážení občané,

rád bych se s Vámi podělil o své úvahy ohledně aktuální situace naší školy a možnosti účasti či neúčasti ve stávce. V první řadě je důležité zdůraznit, že tato otázka není spojená s platy pedagogů, neboť v současné době o nich není řeč. Naopak, podle posledních zpráv nedojde k snížení platu nepedagogických pracovníků, což je důležité zohlednit při našem rozhodování. Asistenti pedagoga nejsou v současné chvíli na jednacím stole.

Hlavním důvodem pro vyjádření mého potencionálního souhlasu s účastí ve stávce je snaha o snížení hodnoty parametru Phmax, který určuje maximální počet hodin, které může naše škola odučit. To by vedlo k nutnosti redukce celkového počtu vyučovacích hodin, a tím i k odstranění dělených hodin. Dnes vyučujeme 227 hodin týdně, ale pod novým systémem by nám bylo povoleno pouze 215 hodin. To znamená, že bychom museli odbourat 12 hodin týdně, což by mělo dalekosáhlé důsledky.

V následujícím školním roce 2024/2025 musíme odučit minimálně 210 hodin, což nám zanechá pouze 5 hodin na dělené hodiny. V současné době máme 17 dělených hodin. Jsem si jist, že tato změna bude mít negativní dopad na kvalitu výuky a zároveň povede k propouštění nejen v naší škole. Mým jednoznačným závěrem tedy je, že by navrhovaná reforma ovlivnila naši schopnost poskytnout kvalitní vzdělání žákům.

Nicméně, proč jsem se tedy rozhodl nestávkovat? Mým osobním názorem je, že není správné využívat naše žáky jako prostředek nátlaku na vládu. Náš vztah k nim by měl být založen na vzájemném respektu a důvěře. Brát je jako nástroj pro dosažení našich cílů by nebylo morálně správné a nemyslím si, že by nám to přineslo dlouhodobé pozitivní výsledky.

Věřím, že Vám tyto řádky alespoň částečně pomohou se zorientovat v současné problematice.

V České Bělé dne 23. 11. 2023

Jan Čepl