Volba správného hesla je důležitým prvkem bezpečnosti. Vlastní heslo si musíme dobře promyslet, protože k čemu je nám heslo, které má 30 znaků, ale nejsme schopni si ho zapamatovat a chodíme za správcem sítě, aby nám dal třikrát týdně heslo nové! Zásady tvorby silného hesla jsou dobře popsány v knize (Horák Jaroslav, Keršláger Milan, Počítačové sítě pro začínající správce, Brno 2006, Computer Press, a.s., 3. aktualizované vydání):
...
Při práci s heslem se řiďte těmito pravidly:
...
Dále musíme mít na paměti, že pokud přistupujeme na Windows Server vzdáleně přes internet nebo na e-mailový účet, je reálná možnost, že se někdo může pokoušet prolomit naše heslo pomocí specializovaného softwaru celé dny a hodiny v klidu odkudkoliv. Jak je naše heslo „dobré“, se můžeme poměrně jednoduše přesvědčit na internetové stránce pomocí aplikace Měřič síly hesla: http://hodza.net/password-meter/.
Vytvoření hesla podle pravidel na předchozích řádcích nám usnadní program na internetové stránce http://www.generator-hesel.cz/ nebo s nastavením různých parametrů hesel http://www.hsgi.cz/generator-hesel/.
Ideální heslo vypadá třeba takto: #t4MaPg5. Kdo si to má ale pamatovat? Existuje jedna zajímavá metoda v podobě mnemotechnické pomůcky, vycházející z nějaké věty nebo třeba říkanky, kterou si snadno pamatujeme. Například věta: Prázdniny začínají 1.července a končí 31. srpna. Pokud použijeme první znaky z věty máme již docela komplikované heslo Pz1.čak31.s a hackeři budou mít dost práce, pokud si větu nenapíšeme na monitor! Skutečně jsem již viděl napsané heslo na samolepicím žlutém papírku přilepeném na monitoru.
Měřič síly hesla ukazuje heslo Pz1.čak31.s jako velmi silné a větu si určitě zapamatuje každý.
Mgr. Lubomír Voneš
Česká Bělá 300
582 61 Česká Bělá
+420 569 435 233 - Vedoucí ŠJ